Kada je o kelju riječ, mora se priznati da on nema puno obožavatelja. Barem među ljudima koje ja poznajem i pri tom mislim na odrasle osobe! Vjerovatno ga vide kao “neki tamo kupus” koji su probali davno i nije im legao. Ako i vi spadate u tu grupu, evo jednog recepta koji će na velika vrata ponovo uvesti kelj u vaš jelovnik!
Kelj sadrži jako puno C vitamina, toliko da ga ostane dovoljno i nakon kuvanja, potom željezo, mangan, kalcijum, magnezijum kao i antioksidanse. Tu je i vitamin K! Za njega sam zaboravila i da postoji, ipak su časovi biologije bili davno, dok nisam krenula da istražujem u sklopu kampanje zvane “jedimo kelj”! Ovaj vitamin je inače bitan za zgrušavanje krvi.
Ako ste nekada probali neku namirnicu pripremljenu na određeni način, i nije vam se dopala, nemojte odustajati od nje! Svijet je pun recepata i savjeta, naći ćete neki koji vam odgovara. A ovo je ipak “neki kupus” sa našeg podneblja, pa što ne iskoristiti prednosti koje pijaca nudi!
Sastojci:
Jedna glavica kelja srednje veličine
Šolja riže od 200 ml
3–4 supene kašike pavlake
1 jaje
malo mlijeka
So, biber, začini po želji
Priprema:
Očistite kelj tako što ćete skinuti i baciti spoljne listove, a ostale jedan po jedan dobro operite. Odsijecite 1–2 cm pri dnu svakog lista da ostranite žilavi korijen. Stavite kelj u veću šerpu i nalijte vodu, pustite da provre. Bez brige i ako na početku neki listovi nisu u vodi, ne treba vam baš ogromna šerpa, sve će se potopiti kako se voda bude zagrijavala. Nakon par minuta krčkanja, prolijte vodu, a kelj ocijedite. Nalijte drugu vrelu vodu, vratite na šporet i dodajte kafenu kašičicu soli. Ja često ubacim i kocku za supu. Ostavite da krčka 30–45 minuta, koliko je potrebno da listovi omekšaju. Isprobajte s vremena na vrijeme kašikom kakva je situacija.
Za to vrijeme skuvajte rižu. Ovo je moj način da dobijem razabrana zrna: u šerpicu uspem dva puta više vode nego sto ima riže, u ovom slučaju dvije šolje. Dodam so, može i malo bibera i đumbira. Kada voda provre, uspem opranu rižu vodeći računa da je ravnomijerno rasporedim i da ne napravim brdašce. Šerpu protresem i napola pokrijem poklopcem. Vatru utišam, ali treba biti dovoljno jaka da voda i dalje vrije. Riža se kuva 12 minuta, za to vrijeme niti je miješam, niti je gledam. Sve druge metode su rezultirale slijepljenim i raskuvanim zrnima, pa recept koji pobjeđuje ne mijenjam. Nakon 12 minuta rižu skinem s vatre, poklopim je i ostavim da se malo prohladi i upije višak tečnosti ako je ima. Ovo sve važi za bijelu rižu. Ako spremate integralnu, onda je takođe prvo operite, pa uspite u punu šerpu vrijuće vode i kuvajte oko 40 minuta uz povremena miješanja i dolivanje vode, ako je potrebno.
Vratimo se našem kelju, koji skuvan i ocijeđen treba isjeći na rezance. Dodajte ga riži i dobro izmiješajte da se smjesa izjednači. U veću tavu uspite par kašika maslinovog ulja, pa propržite neku mješavinu začina koju volite, tek toliko da se travčice ugriju i razmirišu. Dodajte kelj i rižu i par minuta dinstajte. Uspite smjesu u manju vatrostalnu posudu, moja iz primjera ima dimenzije 28×18 cm. Izmutite pavlaku sa jajetom i malo mlijeka. Ovome možete dodati malo parmezana ili ribanog sira. Ravnomjerno zalijte kelj i stavite posudu u prethodno zagrijanu rernu. Peci 35–45 minuta na 200 ºC. Vrijeme pečenja zavisi od šporeta, ali znaćete da je gotovo kada se na površini pojavi lijepa korica od preliva.
Prijatno!
Napomena: Da bi jelo dobilo na masi i jačini možete dodati 200 gr mljevenog mesa koje ste prethodno prodinstali, dodajte mu so i biber. Ovaj sastojak se priključuje u fazi miješanja kelja i riže!